Pomník Elišky Krásnohorké

 Odkaz na mapu: Mapa
 

Eliška Krásnohorská byla česká spisovatelka a libretistka. Pro Smetanu napsala 3 libreta ke skladbám Čertova stěna, Hubička a Tajemství. Založila také první dívčí střední školu v Rakousku-Uherku, nesoucí jméno Minerva. Jelikož se Smetana nestal tak slavným v zahraničí, jako například Dvořák, rozhodl se vyhledat někoho s podobným obrozeneckým smýšlením. Vybral si nadanou Elišku Krásnohorskou, která byla představitelkou ruchovců, spolku českých spisovatelů a básníků, a vyhledávala právě národní témata.

Poznali se přes jejího bratra, který byl jedním z učitelů Smetanova hudebního ústavu. Smetana ji poté pozval na schůzky mladých pěvkyň, konající se každý týden v budově Hlaholu. Tyto schůzky byly základem vzniku takzvaného dámského odboru na podzim roku 1879.

 

„Á, Karlovo náměstí, sem už jsem léta nevkročil. Schválně jestli jste věděli, že když jsem byl ještě študák a bydlel jsem tady, tak se to tu jmenovalo Dobytčí trh? V roce 1848 to ale změnili, ani moc nevim proč… Však přece jméno Dobytčí trh mu dal Karel IV., když ho zakládal, tak proč to měnit? Stejně se Karlovo jmenuje na počest jeho památce, tak to ani celé nedává smysl. Nicméně… stejně to tu pořádně začalo vypadat až ke konci mého života, když se roku 1870 dřívější blátivá a hrbolatá plocha obřích rozměrů proměnila v krásný veřejný park, docela podobný jako to tu vypadá dnes. Cože to říkáte? Že tady má slečna Krásnohorská sochu? No to je úžasné! Ona si ji zaslouží jako nikdy jiný, opravdu pro mne byla výjimečná. Už jsem vám říkal, jak jsme se seznámili? Tak pojďte já vám to povím třeba po cestě, kam se ale vydáme dál? 

a) Za dalším známým –  Další stanoviště -> – Pomník Vítězslava Hálka s kašnou

b) Na zmrzlinu – Další stanoviště -> – Amato Gelateria & caffé