Astronomická věž

 Odkaz na mapu: Mapa
 
“Tak jsem právě slezl z té převysoké věže, mohu Vám říci, z celoživotního sezení za klavírem člověku ale ztuhnou klouby! Ale ten výhled…, rozhodně stál zato. Připomněl mi všechny mé cesty do dalekých krajin. Panečku, co jsem se do Vídně a do Berlína najezdil! Všude možně po Evropě, pak dokonce i do Moskvy a Petrohradu, kam mne pozval můj přítel Petr Čajkovskij (ano, TEN Čajkovskij). Ovšem ale v astronomické věži myšlenky táhnou člověka ještě dále, až do vesmíru. Avšak tam jsem já už necestoval. V mé době by o tom nikdo ani nesnil. Doslechl jsem však neuvěřitelnou zprávu…, prý posádka lodě Apollo 11 při svém přistávání na Měsíci poslouchala mou symfonii č. 9 e moll. To je vážně tak dobrá, jo? Přímo nadpozemská! Slyšíte ji?”
 

 

Symfonie č. 9 e moll, ,”Z nového světa”

Symfonie č. 9 e moll ,,Z nového světa” vznikala v průběhu prvního roku Dvořákova pobytu v USA. Dvořák ji psal pod vlivem dojmů z amerického prostředí. Není divu, že tato symfonie je Dvořákovým vrcholným dílem, nejen že byl v době vzniku finančně zajištěný a mohl se tak plně věnovat své tvorbě, ale zejména mu při téhle skladbě šlo téměř o čest. Chtěl dostát očekáváním a předvést, že je skutečně přední tváří současné evropské hudby. Ve stejné skladbě též chtěl dokázat, že je možné kompozičně sloučit tradiční indiánskou a černošskou hudbu Ameriky s evropskou klasickou hudbou. A skutečně, Dvořákovi se povedlo, v co doufal, skladba měla neuvěřitelný úspěch, lidé na premiéře doslova ,,šíleli”, a počin položil základ tzv. “americké školy”.

 V dnešní době je skladba oblíbená po celém světě, Neil Armstrong její nahrávku dokonce v roce 1969 vyvezl na Měsíc. Zdrojem oblíbenosti skladby je nepochybně její výjimečná kompozice, která výrazně pracuje s rytmikou, používá i např. synkopické a tečkované rytmy, dále je typická pro svůj temperament a citlivé balancování formy a obsahu, které činí poslech skladby strhujícím.