Kočičí kavárna

Odkaz na mapu: Mapa

“Co bych podle vás měl udělat?”

 b) Jít si pohladit místní kočky

,,Kočka nebo pes, no není to jedno… a že prý ještě leze dírou. Víte já zbožňuji českou folklorní tvorbu, ale přisuzovat mi, že jsem okopíroval celý motiv a ještě ho použil ve své nejslavnější symfonické básni všech dob, kterou zná snad každý Čech, to už mi přijde příliš, nemyslíte? I když je pravda, že naše folklórní hudba je něco opravdu velmi jedinečného, no ano, skutečně, je to náš neuvěřitelně cenný poklad. Jen se zamyslete a zaposlouchejte se, slyšíte to. To všechno jsou naše písně, naše zvuky, naše krajina, příroda, naši lidé…to všechno tam je a mnohem víc.

 Nechtěl bych žít v zemi, kde se nezpívají a nehrají folklórní písně, tam by se nedalo žít, to zkrátka musí být země, kde lidi nemají svého ducha a nemají kulturu, kterou tedy my Češi opravdu máme. A víte co, zodpovězte si na to sami, možná to tak bylo, možná ne…to už musíte posoudit sami.”

 

Vltava

Skladbu Vltava psal Bedřich Smetana v letech, kdy mu sluch již nesloužil. Vltava je druhá symfonická báseň z cyklu Má vlast. Motivem této části je naše nejdelší řeka Vltava, která nás provází celou skladbou. Na počátku je to malý pramínek a postupem času se z ní stává velká mohutná řeka. Smetana se snažil napodobit všelijaké zvuky vody (vodopády, peřeje, šumění vody a mnoho dalších zvuků). Mimo jiné je tam ztvárněna i krajina, kterou řeka protéká, i tradice, které na tomto území byly. Změny, které se během skladby udály, odlišoval Smetana většinou pomocí různých hudebních nástrojů, které se během skladby různě střídají. 

Nejznámější částí Vltavy je bezpochyby vám dobře známý motiv písničky Kočka leze dírou. Traduje se, že je převzatý z lidové písně transponované do mollové tóniny. Motiv nás provází celou skladbou.