Pomník Vítězslava Hálka s kašnou

Odkaz na mapu: Mapa

“Tak pojďte já vám to povím třeba po cestě, kam se vydáme dál?”

 a) Za dalším známým

“Podívejte, pomník Vítězslava Hálka, vždy jsem si ho velmi vážil za jeho tvorbu, jako většina ho i já považuji za zakladatele české moderní poezie. Myslím, že jeho díla by se vám fakt líbila, zkuste si je přečíst. Víte, že i on studoval na Akademickém gymnáziu? Ale nebojte, on dopadl lépe než já, odmaturoval tam,..na rozdíl ode mě… Ach, je to tady tak krásné. 
Chodíval jsem tudy velmi často a sedával tu. Díky tomuto krásnému parku jsem přišel na spoustu nových variant akordů…Hálek tu taky musel sbírat inspiraci pro svá díla a časopis…On byl tak uznávaný, že mu dokoce v roce 1882 Umělecká beseda nechala vystavět památník a složila se na něj široká veřejnost, tomu se říká pořádné uctění památky.…Aa! Hele, on dokonce i přišel!…Už to bylo dlouho, co jsem ho viděl, můj starý známý mě nikdy nezklame….Pojďte ho se mnou pozdravit a posaďme se s ním tady.”
 

Další ze Smetanových hudebních cyklů, tentokrát však poskládaný z “pouhých” tří skladbiček. Číslovka tři se objevuje i v počtu hlasů, pro které je každá z písní určena. Dvě sopranistky a jedna altistka proplétají své hlasy v libozvučných ozvěnách a kánonech, jejichž slova pocházejí z pera J. V. Sládka (Přiletěly vlaštovičky a Za hory slunce zapadá) a B. Pešky (Má hvězdo). Poprvé si je diváci mohli vyslechnout necelý rok po jejich napsání, v Kroměříži roku 1879